شنبه ، ۲۶ خرداد ۱۴۰۳

الگوی جدیدی در زمینه حمایت از تولید و مصرف کالای داخلی تدوین شود

به گزارش شاتا ، مهندس نعمت‌زاده با حضور در نشست هم اندیشی مرکز  الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گفت: تدوین نقشه راه برتری تمدن نوین اسلامی ایرانی  «بالاترین سند برنامه‌ای عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی » باید مورد اجماع و زمینه‌ساز سبک زندگی اسلامی باشد.

وی  ضمن تأکید بر سخنان مقام معظم رهبری در خصوص مباحث توسعه اظهار داشت: آرمان‌هایی که در قالب این الگوی به آن برسیم باید با  مبانی اسلام و فرهنگ و تاریخ‌ ایران  همخوانی داشته باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: هر چند نقاط مثبت و منفی در تاریخ ایران بسیار است در مسایل عدالت‌خواهی و آزاداندیشی نقاط درخشانی داریم که می‌توانیم به آن افتخار کنیم.

وی  با تاکید بر لزوم توجه به معانی  الگو اظهار داشت: باید بین معنی الگو  از نظر ظاهری و عمقی تفکیک قائل شویم چرا که  ازنظر ظاهری الگوهای مصرف، تغذیه، الگوی حکومت‌داری و اقتصاد باید بر مبانی تعالیم اسلامی مورد توجه قرار گیرد اما اینکه در این زمینه‌ها چطور عمل کنیم اشاره به معنی عمقی الگو دارد.

وزیر صنعت،معدن وتجارت با اشاره به اهمیت  توسعه صادرات غیرنفتی ،طراحی برنامه‌های بلندمدت و استفاده از تجربیات نخبگان کشور را موثر در روند پیشرفت انقلاب اسلامی دانست .

مهندس نعمت‌زاده با تشریح تحولات دنیا بعد از رنسانس گفت : مطرح شدن  ایده پیشرفت در مقابل سنت و ظهور دیدگاههای نواندیش مثل  مذهب پروتستان در مقابل کاتولیک و  آزادی های  فردی در مقابل دیکتاتوری‌ها،  شاخص‌هایی در دنیا برای اندازه‌گیری بوجود آورد که  چه بسا در قرن آینده با واژه‌های جدیدتری از رشد جایگزین شود.

قابل ذکر است : در مرکز  الگوی ایرانی پیشرفت ،  تمهیدات و سازوکارهایی  برای ایجاد اتاق‌های فکر و اندیشکده‌ها در نظر گرفته شده است ، چنانکه  با استفاده از تجارب نخبگان کشور ، اندیشکده‌ها به دو گروه تقسیم شده اند. نوع اول اندیشکده‌هایی که نتایج کار آنها مورد استفاده دیگر اندیشکده‌ها قرار می گیرد و این اندیشکده‌ها عبارت است از: اندیشکده‌های مبانی، سنت‌های الهی، علم، فکر، عدالت، اخلاق، فقه و حقوق اسلامی و معنویت   و نوع دوم کلیه اندیشکده‌ها به استثناء اندیشکده‌های نوع اول است.

همچنین در مرکز  الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت،  تاکنون 11 نشست با موضوعات علم و زندگی، نقشه راه در اندیشه‌پردازی و طراحی توسعه بومی، بنیاد تمدنی، روزآمد بر جوهر تمدن اسلامی و نقش روش حکمی اشتهادی در الگوی اسلامی ایران پیشرفت و … با حضور صاحبنظران مطرح کشور برگزار شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *